+420 277 270 770 Zavoláme vám zpět
Středoamerický Salvador přijal jako první země na světě bitcoin jako oficiální měnu. Navzdory očekáváním se ale kurz propadl a země přišla o 40 milionů korun a musela řešit technické problémy.
Salvador tento týden přijal bitcoin jako své oficiální platidlo. Obyvatelé ho mohou používat prostřednictvím digitální peněženky Chivo, do které se přihlásí přes národní ID.
Při první aktivaci peněženky dostanou uživatelé bitcoin v hodnotě 30 dolarů (640 Kč). Hned po spuštění aplikace se ale objevily technické problémy a peněženka byla několik hodin nedostupná.
Vláda podcenila zájem lidí o registraci a uživatelé přetížili servery. Mnoho obchodů navíc nebylo na platby v bitcoinech připraveny, což způsobilo další komplikace.
Do ulic zároveň vyšli odpůrci bitcoinu, pálili pneumatiky, odpalovali ohňostroje a protestovali před budovou nejvyššího soudu.
Další neočekávanou komplikací byl propad kurz bitcoinu. Místo toho, aby začal růst, jak se očekávalo, v průběhu jednoho dne klesl o 10 000 dolarů (více než 200 000 korun).
Salvador drží 400 bitcoinů, které ještě před pádem kurzu měly hodnotu 440 milionů korun. Prezident Nayib Bukeke ale kryptoměně věří, a tak během propadu dokoupil dalších 150 mincí.
10. 9. 2021
Donald Trump na sociálních sítích sdílel fotku sebe samého jako papeže, vytvořenou umělou inteligencí. Obrázek...
5. 5. 2025
American Airlines spustí od ledna 2026 na palubách letadel bezplatné připojení k internetu. Služba bude dostupná pro...
29. 4. 2025
Vodafone doručil 20 tisíc zásilek ve vratných obalech. NEKOnečné BOXy mají neutrální uhlíkovou stopu už po šestém...
11. 4. 2025
Britští vědci vytvořili technologii, která dokáže s vysokou přesností odhalit rakovinu kůže už v raném stádiu.
Společnost Google nasadila do aplikace Zprávy AI model schopný rozpoznat nebezpečné zprávy. Novinka dokáže uživatele...
OpenAI vyvinula nový model pro kreativní psaní. Podle šéfa společnosti Sama Altmana je to poprvé, co ho výstup umělé...