+420 277 270 770 Zavoláme vám zpět
Americká studie odhalila, že běžní čtenáři nedokáží rozlišit poezii vytvořenou lidmi a umělou inteligencí. Básně od AI dokonce hodnotí lépe.

Nový výzkum ukazuje, že lidé nedokáží rozlišit poezii, kterou napsal člověk, od poezie umělé inteligence. Umělá inteligence měla za úkol vytvořit poezie ve stylu deseti básníků: Geoffrey Chaucer, William Shakespeare, Samuel Butler, Lord Byron, Walt Whitman, Emily Dickinson, T. S. Eliot, Allen Ginsberg, Sylvia Plath a Dorothea Lasky.
Podle časopisu Nature Scientific Reports nezkušení čtenáři poezie nedokázali rozlišit poezii napsanou umělou inteligencí od poezie napsané básníky. Mají navíc tendenci dávat přednost poezii napsané umělou inteligencí – alespoň dokud se nedozví, že ji napsal počítač.
Účastníkům bylo předloženo deset básní v náhodném pořadí, pět od skutečného básníka a pět imitací od AI. Poté byli dotázáni, jestli si myslí, že báseň vytvořila umělá inteligence, nebo člověk, a ohodnotili je.
Výzkumníci zjistili, že básně napsané umělou inteligencí získaly vyšší skóre než ty napsané lidmi v atributech, jako je kreativita, atmosféra a emocionální kvalita.
Studie tak naznačuje, že „podle mnoha ukazatelů jsou specializované modely umělé inteligence schopny vytvářet vysoce kvalitní poezii“.
Jak rychlý internet můžete mít u vás doma? Vyplňte formulář níže a hned to zjistíte!
Zadejte ulici, číslo popisné, obec a použijte našeptávač.
Máte na mysli nějakou z následujících adres?
Chci s ověřením dostupnosti pomoci od operátora.
Zanechte nám platný kontakt a operátor Vás bude kontaktovat.

7. 12. 2024
V kalifornské restauraci Haidilao zaujal tančící robot hosty jinak, než bylo v plánu. Při vystoupení u stolu...
11. 4. 2026
Burger King nasadí AI chatbota Patty, který bude zaměstnancům pomáhat při práci a současně hodnotit jejich chování k...
9. 4. 2026
Americký telekomunikační regulátor FCC zvažuje nová pravidla pro zákaznické linky operátorů. Mimo jiné by mohl...
16. 3. 2026
Vodafone k 20. výročí v Česku spouští speciální akce v aplikaci Můj Vodafone+ v rámci programu Vodafone Happy...
Meta spouští nový program, kterým chce dostat známé tvůrce z TikToku, YouTube a Instagramu na Facebook. Nabízí jim...
Nový průzkum ukázal, že obrazovky jsou běžnou součástí života dětí už od narození. 42 % předškoláků tráví více než...