+420 277 270 770 Zavoláme vám zpět
Japonští výzkumníci dosáhli přenosové rychlosti přes 1 milion Gb/s bez navýšení průměru kabelu. Technologie by mohla výrazně posunout možnosti stávající infrastruktury.
Optická vlákna, která vedou internet po městech, venkově i pod oceány, dokáží přenášet vyšší rychlost, než si většina lidí umí představit. Výzkumný tým z japonského Národního institutu informačních a komunikačních technologií (NICT) přenesl data rychlostí 1,02 petabitu za sekundu – tedy 1 020 000 Gb/s – na vzdálenost 1 808 kilometrů.
Použili přitom optický kabel o standardním průměru 0,125 mm, tedy stejný, jaký je již běžně instalován po celém světě. Klíčem je nová technologie s 19 vlákny v jednom kabelu, která umožňuje paralelní přenos několika proudů v prostoru běžně určeném pro jedno vlákno.
A výsledkem byl nový světový rekord v tzv. kapacitně-vzdálenostním produktu. Výzkumníci 21krát přenesli signál přes 86kilometrový okruh, které byl zesilován a upravován tak, aby fungoval na všech 19 vláknech.
Signály byly modulovány pomocí 180 vlnových délek s technikou 16QAM a zpracovány pomocí vícekanálového příjmu s digitálním zpracováním MIMO. Díky tomu nebylo potřeba zvětšovat průměr kabelu ani zavádět nové typy vláken, což by ztížilo nasazení do současné sítě.
Pro srovnání – průměrná rychlost internetu v Česku ke konci roku 2024 činila přibližně 426 Mb/s. Nový rekord je téměř 2,4 milionkrát rychlejší. I když se tato technologie v domácnostech jen tak neobjeví, ukazuje, že běžná optická infrastruktura má stále obrovský potenciál.
Jak rychlý internet můžete mít u vás doma? Vyplňte formulář níže a hned to zjistíte!
Zadejte ulici, číslo popisné, obec a použijte našeptávač.
Máte na mysli nějakou z následujících adres?
Chci s ověřením dostupnosti pomoci od operátora.
Zanechte nám platný kontakt a operátor Vás bude kontaktovat.
17. 7. 2025
pevný internetpřipojení k internetu
T-Mobile spustil akci na pevný internet, na půl roku ho můžete získat jen za 299 Kč měsíčně. A pokud si vyberete...
1. 9. 2025
Vodafone s Nokií poprvé v ČR otestovali vysokorychlostní technologii 25G PON. Reálně naměřili téměř 20 Gb/s, běžné...
28. 6. 2025
T-Mobile dokončil výstavbu optické sítě v Tanvaldu. Rychlý internet je dostupný pro většinu domácností i firem...
10. 5. 2025
Po celý říjen můžete využít slevy až 40 % na tarify Neomezený Super a Neomezený Super+ od Vodafonu. Zvýhodnění platí...
OpenAI oznámila, že v následujících týdnech zpřístupní rodičovskou kontrolu pro ChatGPT. Reaguje tak na kritiku a...
Ve vyhledávači Google bude možné nastavit preferované weby a blogy, které se budou častěji zobrazovat v horní sekci...