+420 277 270 770 Zavoláme vám zpět
Po chytrých telefonech, domácnosti nebo městech se musíme zaměřit také na chytré zdraví, takzvané Smart Health. Pomocí aplikací v našich chytrých telefonech a tabletech můžeme denně s pomocí chytrých přístrojů sledovat nejen svůj zdravotní stav, ale i stav našich blízkých. Mezi tyto přístroje patří například chytré osobní váhy, chytrá měřidla, od teploměrů až po monitorovací stanice spánku, chytré náramky a dokonce i chytrá prostěradla.
Při hlídání hmotnosti vám pomůže chytrá váha. Umí přehledně zobrazit jak výsledky vážení v čase, tak i například průběh hubnutí s ohledem na různé složky celkové hmotnosti. Například kvalitní chytrá osobní váha Garmin Index, kterou pořídíte za přibližně pět tisíc korun, vám pomůže získat přehled o vašich tělesných hodnotách, které využijete např. při hubnutí nebo tréninku. Změří hmotnost, vypočítá BMI index, tělesný tuk, podíl vody, hmotnost svalů a kostí v těle.
Špičkové vybavení umožňuje bezdrátové připojení prostřednictvím Wi-Fi, Bluetooth nebo ANT+, což dovoluje váhu propojit s tréninkovým deníkem Garmin Connect nebo Garmin Connect Mobile. Přístroj může využívat až 16 uživatelů současně, protože Garmin index každého uživatele rozezná a jejich tělesné parametry automaticky odesílá do osobních účtů v deníku Garmin Connect.
Dalšími chytrými přístroji jsou různá měřidla, jež obsahují aplikace, které přehledně zobrazují výsledky měření v čase, jsou schopné upozornit vás na náhlé výkyvy hodnot nebo připomenout dobu užívání léku. Patří sem teploměry, glukometry, tlakoměry, monitory spánku a monitory pohybové aktivity. Svůj krevní tlak můžete mít například pod kontrolou vždy a všude s bezdrátovým tlakoměrem IH-BP5 od firmy iHealth.
Ať už jste uživatelé Andriod zařízení nebo vlastníte telefon či tablet s operačním systémem iOS od Apple, IH-BP5 vám umožní okamžitě zaznamenat hodnoty vašeho tlaku pomocí Bluetooth spojení. Volně dostupná aplikace iHealth MyVitals dokáže zaznamenávat systolický i diastolický tlak, srdeční tepovou frekvenci i čas měření.
Pomoci s monitorováním zdravotního stavu pomůže také elektronika ukrytá v chytrém náramku nebo čelence, jež změří chemické látky obsažené v potu a výsledky vyhodnotí aplikace v chytrém telefonu. Ohebné nositelné senzory potu dovedou přečíst tělesnou kondici bez jehly. Senzor potu je možné bez potíží nosit během cvičení nebo jiných aktivit, senzory změří glukózu a laktát, ionty sodíku a draslíku teplotu kůže. Kromě senzorů je součástí zařízení mikroprocesor a další elektronické prvky, které slouží k analyzování a přenosu dat do chytrého telefonu.
Další vychytávkou je chytré prostěradlo, jež dokáže ohlídat zdraví pacienta. Obsahuje kombinovaný textilní senzor teploty a vlhkosti a stane se možná brzy součástí vybavení nemocnic nebo hospiců, a to zásluhou pracovníků z Materiálového výzkumu Regionálního inovačního centra elektrotechniky na Západočeské univerzitě v Plzni.
Chytrost prostěradla spočívá v tom, že jsou do něj integrovány v několika zónách senzory přítomnosti a senzory vlhkosti, takže dokáže identifikovat, jestli se pacient nebo rekonvalescent třeba nadměrně potí, nemá problémy s inkontinencí nebo jestli nespadl z lůžka. Prostěradlo by mohlo pomoct také při péči o pacienty s Alzheimerovou chorobou. Pečovatel bude moct svého svěřence monitorovat na dálku, postačí mu k tomu chytré zařízení a připojení k internetu. Data jsou výsledně vyhodnocována v elektronické jednotce, která se připíná na konec prostěradla a pacienta tak nijak neomezuje.
Chytrých zařízení, která nám budou pomáhat s monitorováním našeho zdraví a kondice neustále přibývá a vědci přicházejí každý den s novými a novými nápady. Není daleko doba, kdy si budeme moci sami doma zjistit svůj zdravotní stav, zašleme výsledky svého měření lékaři a ten nám na dálku poradí, jak postupovat.
17. 9. 2016
V Číně se konal první plně autonomní fotbalový zápas robotů. Podle pořadatelů šlo o ideální testovací prostředí...
9. 7. 2025
Podvodníci se znovu vydávají za finanční správu. Chtějí tak získat osobní a bankovní údaje. Úřad připomíná, že žádné...
8. 7. 2025
Google varuje před rostoucím počtem útoků na Gmail a doporučuje přejít z tradičních hesel na bezpečnější přihlášení...
4. 7. 2025
Italský deník Il Foglio testuje vydávání speciální přílohy kompletně psané umělou inteligencí. Experiment má úspěch...
Generativní AI podle šéfa Amazonu omezí potřebu některých pracovních pozic. Firma chce zefektivnit své týmy a při...
Donald Trump kritizoval Apple za přesun výroby do Indie. Firmu vyzval, aby produkty vyráběla v USA, a připomněl její...