Úvod > FAQ > Technické otázky

Technické otázky

Budu moci nadále používat telefonní linku v případě instalace služby ADSL?

Ano, služba ADSL je doplňková služba ke stávajícímu tarifnímu programu, budete moci i nadále telefonovat a faxovat. Tuto činnost zajišťuje u služby ADSL rozbočovač/splitter, který je součástí balení modemu dodávaného zákazníkovi. Pokud na lince nebude rozbočovač zapojen, není možné zároveň telefonovat a být připojen na internet.

Chci u O2 TV Flexi používat další televizí, jde to?

Ano, jde to. Je nutné přiobjednat službu Multi a další set-top box, aby obě televize fungovaly samostatně. Pokud byste zapojili druhou televizi ke stávajícímu technickému řešení, také by fungovala, ale nebylo by možné na druhé televizi přepínat. Obě by ukazovaly stejný program.

Co je myšleno označením 8192/512 kbps u varianty služby ADSL? Mám to chápat jako maximální/garantovanou rychlost?

Ne, označení 8192/512 znamená to, co už naznačuje název ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line) - asymetrické digitální připojení. Dvě rychlosti znamenají rozdílné rychlosti ve směrech provozu linky. U této služby bude k dispozici 8192 kbps ve směru k Vám (Downstream) a 512 kbps ve směru od Vás (Upstream). Rychlost není u služeb typu ADSL garantována. Jedná se o maximální přenosovou rychlost. U služby je využívána agregace 1:50.

Co je to agregace? A co to pro mne bude znamenat v praxi.

Znamená to zhruba to, ze všichni připojeni k jednomu DSLAMU se dělí o jednu přípojku, kde se bude více linek agregovat mezi uživatele v poměru 1:50. V praxi to bude znamenat, že pokud se připojí dostatečný počet uživatelů a všichni najednou začnou stahovat např. nějaké soubory, může dojít k ovlivnění rychlosti přípojky ADSL. Přenosová rychlost se mezi ně rozdělí. Podle posledních měření dle statistik O2, neklesá zákazníkům rychlost pod 80% té běžně dostupné. Připojení, které by bylo bez agregace je možné zřídit u operátorů jako tzv. službu na klíč. Taková služba je ale již řádově v jiné cenové hladině než varianty ADSL připojení.

Co může bránit zřízení služby ADSL?

Obecně lze říci, že službu ADSL lze provozovat na analogových linkách (HTS) i na digitálních linkách (ISDN2). Na ostatních typech ISDN přípojky např. ISDN30 zřídit službu ADSL nelze. Pokud má zákazník na HTS lince zřízenou službu AOT - Advice On Time, musí tuto službu nejdříve u O2 zrušit. Pokud si zákazník kupuje nebo pronajímá modem, případně má svůj vlastní, musí před zadáním objednávky na ADSL nejdříve změnit standardní rozhraní S/T na rozhraní typu U. To znamená odkoupit NT zařízení připojené na přípojce. Po této změně si můžeme modem instalovat sám. Službu ADSL lze zřídit pouze na hlavní telefonní stanici, resp. hlavním telefonním čísle (platí hlavně pro ISDN přípojky).

Funguje 4 portový Modem jako klasický HUB, aby byly jednotlivé PC vzájemně propojeny v síti?

Modem se 4 porty (např. WELL PTI-845) funguje jako router, přičemž jsou připojené PC navzájem dostupné. Pokud se do jednoho z portů modemu umístí i HUB, jsou PC k němu připojené přístupné v síti, což v mnoha případech plně řeší připojení počítačů domácností či malých kanceláří. 

Jak daleko dosahuje wifi?

Využití wifi vám umožní přístup k internetu bez zbytečných kabelů a sítí. Můžete tak využívat internet kdekoliv po domě chcete, aniž byste museli mít po podlaze natažený dlouhý kabel. Wifi modem vám zajistí pokrytí domácnosti bezrátovým signálem pro větší komfort užívání internetu. Takže žádné stavební úpravy nejsou nutné. Můžete připojit více počítačů či zařízení najednou. Signál modemu má dosah zhruba 25 metrů. Ovlivňuje ho stavební materiál domu i hustota jiných bezdrátových sítí ve vašem okolí. Strategickým umístěním modemu do středu domu docílíte jeho největšího pokrytí, signál bez problémů projde jednou zdí či podlahou. Správně umístněný modem vám zajistí přístup k wifi síti třeba i na zahradě u domu.

Jakou rychlost potřebuji pro Skype, stahování filmů, hraní her?

Pokud začínáte a pořizujete si internet pro příležitostnou návštěvu webových stránek, kontrolu emailů nebo přístup k bankovnictví, postačí vám 2 MB připojení. Přes tuto rychlost je možné i volání a psaní přes skype. Pokud plánujete stahování filmů nebo online hraní her či videohovory, určitě doporučujeme vyšší variantu 8 Mb nebo 16 Mb. Komfortní službu vám zajistí 25 Mb internet, kde stáhnete film i video za chviličku. Online tak můžete ve vysoké kvalitě sledovat i TV vysílání.

Je možné připojit k ADSL modemu Linuxový router a rozdělit si Internet pro více počítačů?

Ano, je to možné, jedinou podmínkou je instalace protokolu PPTP. 

Kolik je na TV Flexi programů?

V základní nabídce O2 TV Flexi získáte celkem 21 základních programů. Patří mezi ně ČT1, ČT2, Prima Family, Nova, O2 Info, Prima Cool, Prima Love, Markíza, STV 1, TV Barrandov, Nova Cinema, ČT24, CNN, BBC World News, ČT4, Metropol TV, TV Noe, TV Joj, TV Joj Plus,Btv plus Nova a ČT v HD kvalitě. Navíc máte možnost si k O2 TV Flexi přiobjednat další dva produktové balíčky dle svých zájmů. Ty můžete dokonce měnit. Podmínkou je pouze využívání stávající programové nabídky po dobu 30 dnů.

Kolik můžu připojit k jedné přípojce počítačů?

Standartně má modem 4 ethernetové porty. Dva jsou přednastaveny pro internet a dva pro televizi. Ručním nastavením je možné nastavit pro internet i tyto. Další počítače lze připojit pomocí počítačové sítě nebo přes wifi. Přenosová rychlost dosahovaná na přípojce se tak rozdělí mezi počítače, které budou pracovat ve stejnou chvíli.

Kolik zaplatím za set-top box? Můžu použít svůj?

K O2 TV Flexi je možné připojit pouze jediný typ set-top boxu. Jiné typy nejsou se službou kompatibilní. Jedná se o modem iCAN-3800TW. Pokud ho máte třeba z dřívějšího využívání této služby, samozřejmě ho můžete využít, aniž byste kupovali nový. Během objednávky jen uvedete že máte svůj. Set-top box je možné jinak zapůjčit po dobu užívání služby do pronájmu, prodat za jednorázovou částku nebo formou měsíčních splátek. Záleží jen na vás, která možnost vám bude více vyhovovat.

Mám internet přes pevnou od O2 a najednou je strašně pomalý, co s tím?

Uváděná rychlost u jednotlivých tarifů je maximální dosažitelná, není garantovaná. Rychlost přímo vašeho internetu závisí na vzdálenosti vašeho místa od ústředny, počtu přípojek na ústředně a počtu připojených uživatelů. Pokud ale rychlost internetového připojení klesla náhle, určitě doporučujeme zkontrolovat zapojením modemu, updatovat antivirový program a provést nový test. Krátkodobý pokles rychlosti z důvodu přetížení není důvodem pro reklamaci. Pokud je ale změna trvalá a dlouhodobější, doporučujeme se obrátit na technickou podporu na info lince 800 184 084, kde mohou linku proměřit, zkontrolovat, zda se nejedná o závadu.

Mám podvojnou telefonní přípojku, mohu si nechat zřídit službu ADSL?

Ne, to bohužel není možné, na podvojné telefonní přípojce nelze službu ADSL zřídit. Je nutné si nejdříve požádat u O2 o změnu na hlavní telefonní stanici, pokud je to technicky možné, bude zákazníkovi ze strany O2 vyhověno. Pak je možné zadat objednávku na zřízení ADSL služby. Na podvojné lince nelze službu poskytovat.

Mohu po zakoupení služby ADSL připojit více počítačů?

Ano. Musíte vlastnit zařízení, které umožňuje tzv. routing. Stačí zakoupit ADSL modem, který to umožňuje. Tuto službu nabízejí napřiklad modemy s připojením více pc přes ethernet. Využít je možné i modemy s bezdrátovým přenosem. Vytvořit si tak můžete doma svoji vlastní wifi bezdrátovou síť. Notebooky nebo chytré telefony již v současné době bývají vybavené přijímačem wifi signálu. Do stolních počítačů je možné dokoupit externí wifi kartu, která zajistí příjem signálu. Doporučujeme si bezdrátovou síť zaheslovat. Zabráníte tak nežádoucímu připojení cizích zařízení.

Mohu se doma připojit bezdrátově?

Ano, modemy které se ke službě ADSL a VDSL dodávají v současné době, mají integrovaný vysílač WIFI signálu. Můžete si tak doma vytvořit vlastní bezdrátovou síť.Nemusíte tak zřizovat další rozvody po domě či vytvářet počítačovou síť. Díky WIFI signálu můžete využívat internet i venku na zahradě. Přes WIFI je možné připojit i chytré telefony v domácnosti. Doporučujeme bezdrátovou síť chránit heslem. Zabráníte tak tomu, aby se vám k vašemu internetu připojovali lidé z okolí či sousedi.

Naše kancelář je v administrativní budově a naše přímá telefonní linka vede přes pobočkovou ústřednu. Bude mi služba ADSL fungovat?

Službu ADSL není možné přes pobočkovou ústřednu provozovat, před ústřednou musí být na telefonní přípojku zapojen rozbočovač (Splitter), který oddělí linku ADSL od původní telefonní linky. Pro linku ADSL musí být vyhrazen samostatný pár drátů, který půjde mimo pobočkovou ústřednu. Z tohoto důvodu je nejlepším řešením samostatná linka vyhraněná pouze pro ADSL připojení, která bude vedena mimo pobočkovou ústřednu.

Nemám aktivní telefonní přípojku. Mohu si zřídit službu ADSL?

Ano, v současné době jsou nabízeny varianty služeb, které je možné využívat samostatně bez pevné linky. Tyto služby jsou zřizovány na stávajících telefonních rozvodech. Hlasový tarif se tak neplatí. Pokud na adrese, kde se bude služba zřizovat v minulosti nebyla telefonní linka a není telefonní zásuvka, bude nutná osobní návštěva technika, který ji přijde na místo zřídit. Zřízení jedné telefonní zásuvky je v ceně služby.

MÁTE DOTAZ?

Zeptejte se našeho operátora, nečeká Vás žádný automat. Rádi Vám pomůžeme zodpovědět jakýkoliv dotaz.

+420 277 270 770
+420 725 442 332

Dostupnost: Po – Pá: 8:00 – 18:00

A NEBO SI NECHTE ZAVOLAT ZPĚT

Vyplňte následující formulář a my Vám rádi zavoláme zpět, tak jak se Vám to hodí.

Zavolejte mi zpět