+420 277 270 770 Zavoláme vám zpět
Nezabezpečená chytrá zařízení domácnosti mohou být velmi riziková a snadno zneužitelná. Je možné, že útočníci budou do budoucna napadat rekordéry, chytré žárovky a další elektroniku.
Podle Petra Matouška z Fakulty informačních technologií VUT Brno je důležité se věnovat zabezpečení zařízení v chytrých domácnostech.
Zařízení, která umožňují sledování a ovládání na dálku přes internet, už nejsou nijak neobvyklá. Uživatelé mohou pozorovat své mazlíčky, zatímco jsou v práci, kontrolovat svůj byt z dovolené nebo ovládat světla a topení přímo na svém smartphonu.
Chytrá zařízení mají především ušetřit čas a energii. Podle Matouška ovšem mohou být také velkým problémem. Pokud je dostatečně nezabezpečíte, může nad nimi převzít kontrolu někdo cizí.
„Bavil jsem se s jedním kolegou a ten mi vykládal o muži, který sousedovi naboural regulátor teploty. A tu teplotu mu zvyšoval, aby nemusel sám topit,” uvedl Matoušek.
Do budoucna by mohli útočníci například zablokovat váš přístup ke světlům, topení a dalším zařízením a požadovat peníze za jejich odblokování.
„Chytrá zařízení se stále více dostávají do oblastí, kde dříve nebyly, a ty oblasti na to nejsou úplně připraveny a neumí na to reagovat,” dodal Matoušek.
29. 9. 2021
aplikacemobilní aplikaceostatní
Uživatelé ChatGPT nyní budou moci surfovat po internetu. Společnost OpenAI oznámila, že populární chatbot má už...
2. 10. 2023
Meta testuje beta verzi populární aplikace WhatsApp. Brzy tak bude možné posílat zprávy i přes tablety.
30. 9. 2023
ChatGPT dostal významnou aktualizaci, která mu umožní vést hlasové rozhovory s uživateli a komunikovat s nimi pomocí...
29. 9. 2023
Operátor O2 spustil výkup telefonů se zajištěnou ekologickou likvidací. Podmínkou je ovšem koupě nového mobilu.
T-Mobile si ku příležitosti začátku školního roku přichystal akci na předplacené karty. Za pouhých 30 Kč studenti...
Zahraniční úřady varují před generátory panenek Barbie s vlastní podobiznou. Žádají přístup k celé řadě vašich...