Úvod > Články > Více než třetina Čechů má negativní postoj k AI

Více než třetina Čechů má negativní postoj k AI

Umělou inteligenci v Česku pravidelně používá jen 6 % uživatelů. Více než třetina Čechů má k této technologii negativní postoj, důvěra přitom klesá s narůstajícím věkem.

Více než třetina Čechů má negativní postoj k AI

Podle výzkumu společnosti NMS Market Research pro Raiffeisenbank má 36 % Čechů negativní postoj k umělé inteligenci. Neutrální pocity vyjádřila třetina respondentů.

Obavy spojené s AI rostou v závislosti na věku. Zatímco polovina respondentů ve věku 18 až 24 let má k technologii pozitivní vztah, ve věkové skupině 55 až 64 let je to jen 17 %.

Pozitivní postoj také častěji zaujímají muži a respondenti s vyšším vzděláním a příjmem.

AI využívá pravidelně pouze 6 % Čechů. Podíl pravidelných uživatelů opět klesá s rostoucím věkem.

Jelikož jde o výzkum pro Raiffeisenbank, zaměřoval se na téma AI v bankovnictví. Z výsledků vyplynulo, že 70 % Čechů předpokládá, že se umělá inteligence v tomto odvětví bude do budoucna používat více. 36 % respondentů se ale obává, že její použití v bankovnictví není bezpečné.

„V bankovnictví je umělá inteligence už nyní poměrně stálou přidanou hodnotou. Máme tu třeba virtuální asistenty v mobilních aplikacích banky, kteří jsou naprogramovaní primárně na poskytnutí rychlé odpovědi,“ uvedla mluvčí Raiffeisenbank Tereza Kaiseršotová.

A v čem by si Češi nechali od AI pomoci? 57 % z nich by umělou inteligenci využilo při filtrování spamu a 51 % by si nechalo doporučit hudbu nebo film.

Většina dotázaných by si ale nenechala poradit v oblasti investičních doporučení, finančního poradenství nebo třeba diagnostiky onemocnění.

 

Trápí vás rychlost internetu u vás doma?

Pokud máte doma pomalý internet, prověřte, jestli na vaší adrese není rychlejší technologie nebo levnější varianta:

Dostupnost služeb

Zadejte ulici, číslo popisné, obec a použijte našeptávač.

Vaše osobní údaje zpracováváme v souladu s GDPR

Zadaná adresa není platná.

Máte na mysli nějakou z následujících adres?

    Chci s ověřením dostupnosti pomoci od operátora.

    Zadaná adresa není platná.

    Zanechte nám platný kontakt a operátor Vás bude kontaktovat.

    Vaše osobní údaje zpracováváme v souladu s GDPR

    Probíhá ověřování

    Probíhá ověřování

    25. 9. 2024

    Témata

    aplikace

    Sdílejte

    Související nabídka

    Tarif
    Poskytovatel
    Cena za měsíc
     
    Cena za měsíc: 250 Kč
    Cena za měsíc: 299 Kč

    Přečtěte si také

     

    WhatsApp pracuje na funkci reverzního vyhledávání obrázků

    Společnost WhatsApp vyvíjí funkci reverzního vyhledávání obrázků pro webovou aplikaci WhatsApp, která uživatelům...

    17. 1. 2025

    Zobrazit celý článek

     

    Instagram dostane videoeditor s AI funkcemi

    Instagram ještě letos nabídne videoeditor s AI funkcemi. Bude založen na novém modelu Movie Gen AI společnosti Meta.

    16. 1. 2025

    Zobrazit celý článek

     

    Meta po kritice maže své AI účty z Facebooku a Instagramu

    Meta smazala účty vytvořené umělou inteligencí poté, co je začali uživatelé kritizovat. Boti prý mají sklon k...

    15. 1. 2025

    Zobrazit celý článek

    Zobrazit všechny články

    Nejčtenější články

    Vánoce 2024: 3 tipy na užitečné vánoční aplikace

     

    Vánoční svátky se blíží, a tak je nejvyšší čas poohlédnout se po těch správných vánočních aplikacích. V dnešním...

    Zobrazit celý článek

    Vodafone v rámci Black Friday zlevnil neomezený tarif na 399 Kč

     

    Vodafone si v rámci Black Friday připravil exkluzivní nabídku na neomezené tarify. Od 29. listopadu do 1. prosince...

    Zobrazit celý článek

    The Washington Post představil AI chatbota, který odpoví na každou zpravodajskou otázku

     

    The Washington Post spustil dalšího AI chatbota. Jmenuje se Ask The Post AI a odpoví na dotazy uživatelů na základě...

    Zobrazit celý článek