+420 277 270 770 Zavoláme vám zpět
Poslanci schválili novelu zákona o dráhách, díky které už drážní vozidla nemusí řídit pouze osoby s platným průkazem způsobnosti. Pokud novela projde i Senátem a podepíše ji prezident, budou vozy moci řídit i automaty.
Praha by se tak mohla v příštích několika letech zařadit mezi města, ve kterých metro neřídí strojvedoucí. První automatizované soupravy by se mohly objevit už v roce 2027.
„Momentálně je nejkratší interval mezi příjezdem jednotlivých souprav na lince C sto patnáct sekund. Metrem bez strojvedoucích budeme schopni zkrátit interval až na osmdesát sekund a obsloužit mnohem více lidí na nástupišti. Do budoucna si tím také personálně ulehčíme. Chtěl bych moc poděkovat všem poslancům, kteří pro novelu zákona hlasovali nebo se podíleli na její přípravě,“ uvedl náměstek pražského primátora pro dopravu Adam Scheinherr.
Automatizace proběhne nejdříve na nové lince D, která se začne stavět příští rok. Ve stejné době se autopilotní vozy nasadí i na lince C.
Ve světě už se hromadná doprava obejde bez strojvedoucích mnohem déle. První taková linka vyjela v roce 1983 ve francouzském Lille a od té doby se automaty rozšířily do Paříže, Budapešti, Barcelony, Říma, Kodaně nebo Norimberku.
1. 10. 2019
North Face a Cartier potvrdily, že při kyberútocích došlo k úniku jejich zákaznických dat. Mezi kompromitovanými...
10. 6. 2025
Čínské Xiaomi plánuje v příštích pěti letech investovat 200 miliard jüanů (606 miliard korun) do vývoje vlastních...
6. 6. 2025
Evropská komise zahájila vyšetřování webů Pornhub, Stripchat, XNXX a XVideos kvůli nedostatečné ochraně dětí...
4. 6. 2025
Italský deník Il Foglio testuje vydávání speciální přílohy kompletně psané umělou inteligencí. Experiment má úspěch...
Meta uvedla novou aplikaci kombinující AI chatbota a sociální sítě. Kromě generování obsahu umožňuje sdílení a...
Vodafone přichází s kampaní Pomozte starým mobilem, která motivuje k recyklaci nefunkčních telefonů. Za starý mobil...