Úvod > Články > Papež vyzval média, aby chránila pravdu a nezneužívala clickbaity

Papež vyzval média, aby chránila pravdu a nezneužívala clickbaity

Papež Lev XIV varoval novináře před honbou za clickbaitem a bezhlavým využíváním umělé inteligence v redakcích. Podle něj musí média chránit pravdu a zachovat lidskost v komunikaci.

Papež vyzval média, aby chránila pravdu a nezneužívala clickbaity

Papež Lev XIV vyzval světová média, aby nikdy nedávali přednost clickbaitům a senzacechtivým titulkům před pravdou. Při projevu k novinářům na konferenci organizace Minds International zdůraznil, že novináři mají být ochranou proti rozdělování společnosti.

„Komunikace musí být osvobozena od mylného myšlení, které ji kazí, a od ponižující praxe takzvaného clickbaitu. Vyzývám vás, nikdy neprodejte svou autoritu,“ řekl papež.

Lev, první papež původem z USA, poděkoval novinářům za jejich práci v oblastech konfliktů, jako jsou Ukrajina a Pásmo Gazy, a znovu vyzval k propuštění vězněných reportérů. „Každý den riskují novináři své životy, aby informovali o tom, co se skutečně děje. Pokud dnes víme, co se děje v Gaze, na Ukrajině a na dalších místech zasažených válkou, vděčíme za to z velké části jim,“ uvedl. 

V projevu se dotkl i tématu umělé inteligence, kterou označil za mocný, ale potenciálně nebezpečný nástroj. „Umělá inteligence mění způsob, jakým přijímáme informace a komunikujeme – ale kdo ji řídí a za jakým účelem?“ zeptal se papež. Dodal, že je nutné bránit šíření dezinformací a pomáhat lidem rozlišovat fakta od fikce.

„Není nám předurčeno žít ve světě, kde pravdu nelze odlišit od lži. Musíme být ostražití, aby technologie nesebrala lidem jejich místo,“ řekl s důrazem na to, že je třeba zajistit, aby technologie nikdy nenahradila člověka. 

 

Ověřte si dostupnost internetu na vaší adrese

 

Jak rychlý internet můžete mít u vás doma? Vyplňte formulář níže a hned to zjistěte!

Dostupnost služeb

Zadejte ulici, číslo popisné, obec a použijte našeptávač.

Vaše osobní údaje zpracováváme v souladu s GDPR

Zadaná adresa není platná.

Máte na mysli nějakou z následujících adres?

    Chci s ověřením dostupnosti pomoci od operátora.

    Zadaná adresa není platná.

    Zanechte nám platný kontakt a operátor Vás bude kontaktovat.

    Vaše osobní údaje zpracováváme v souladu s GDPR

    Probíhá ověřování

    Probíhá ověřování

    16. 10. 2025

    Témata

    multimedia

    Sdílejte

    Související nabídka

    Tarif
    Poskytovatel
    Cena za měsíc
     
    Cena za měsíc: 270 Kč
    Cena za měsíc: 399 Kč

    Přečtěte si také

     

    Studie varují před dopady krátkých videí na pozornost i duševní zdraví

    Krátká videa dnes dominují sociálním sítím a vědci zkoumají, jak mění mozek. Výzkumy ukazují souvislosti mezi jejich...

    12. 1. 2026

    Zobrazit celý článek

     

    Silvestr na Vodafone TV ovládla StarDance Tour, Nový rok patřil ČT1 a filmu Vlny

    Sledovanost Vodafone TV během vánočních svátků ukázala jasné vítěze. Na Silvestra dominovala StarDance Tour, zatímco...

    7. 1. 2026

    Zobrazit celý článek

     

    Diváci Vodafone TV sledovali na Štědrý den pohádky, bodovala hlavně ČT1

    Diváci Vodafone TV sledovali o Vánocích hlavně pohádky a filmovou klasiku. Štědrý den jasně ovládla ČT1, výrazně...

    5. 1. 2026

    Zobrazit celý článek

    Zobrazit všechny články

    Nejčtenější články

    Vánoce 2025: 3 tipy na užitečné vánoční aplikace

     

    Vánoční svátky se blíží, a tak je nejvyšší čas poohlédnout se po těch správných vánočních aplikacích. V dnešním...

    Zobrazit celý článek

    Stranger Things přichází na MAGENTA TV s novou kampaní T-Mobilu

     

    T-Mobile spustil mezinárodní kampaň k premiéře poslední řady Stranger Things. Seriál bude dostupný i na MAGENTA TV s...

    Zobrazit celý článek

    Testy odhalily nebezpečné hračky, nabíječky i šperky z Temu a Shein

     

    Spotřebitelské testy ukázaly, že většina dětských hraček, USB nabíječek a náhrdelníků prodávaných na Temu a Shein...

    Zobrazit celý článek