Úvod > Články > Co všechno děláme online? Seznamujeme se i rozcházíme...

Co všechno děláme online? Seznamujeme se i rozcházíme...

Styl komunikace i její prostředky se neustále vyvíjejí. Kontakt s dalšími lidmi udržujeme přes chatovací appky, což ovlivňuje naše partnerské vztahy i způsoby seznamování. T-Mobile na toto téma udělal průzkum s 525 respondenty ve věku 15-35 let napříč celou republikou.

Co všechno děláme online? Seznamujeme se i rozcházíme...

Tak nejdřív k tomu seznamování. Skoro polovina mladých lidí někdy navázala partnerský vztah po seznámení online. U středoškoláků se to podaří pouze v 35 % případů, ale u mladých pracujících se to podařilo každému druhému člověku. "Předkládané výsledky korespondují s mojí praxí, protože „středoškoláci” mají více volného času k přímým interakcím v rámci školy a mimoškolních aktivit a mladí pracující jsou pohlcení budováním kariéry, a tak své životní partnery více hledají na sociálních sítích, říká vztahový terapeut Lucian Kantor.

Mladí se taky před osobním setkáním nejdřív důkladně poznají online. Takže 53 % si nejdřív pár týdnů vyměňuje zprávy a 31 % se domlouvá týdny na první schůzce. Pouhých 15 % preferuje nejdřív osobní setkání a pak až dopisování. A teď pozor - 70 % mladých je přesvědčených, že by se měli s protějškem znovu zkontaktovat do 24 hodin po schůzce a příliš neřeší, kdo napíše jako první.

Jak komunikujeme ve vztahu?

Víc než polovina mladých dospělých se během dne na začátku vztahu spojí více než 10krát denně. Třetina teenagerů to dělá více než 30krát. "Z výsledků také vyplynulo, že muži jsou ve vztazích zvyklí používat o něco více psanou komunikaci přes Messenger, zatímco ženy častěji pošlou SMS nebo zavolají,“ říká o průzkumu Martina Kemrová, manažerka firemní komunikace z T-Mobile Czech Republic, a dodává: "Zajímavé také je, že dnešní teenageři takřka výhradně (83%) používají k partnerské komunikaci Messenger a vůbec nevyužívají WhatsApp, naproti tomu mezi mladými pracujícími využívá messenger pouze třetina párů, zatímco zbytek používá rovnoměrně volání, SMS a WhatsApp,“ vysvětlila Kemrová.

Messenger všem komunikačním prostředkům vládne. Slouží k rozcházení, vyznávání lásky i flirtu. Skoro jedna třetina dostala přes chat návrh na vážné chození, 6 % touto cestou obrdrželo žádost o ruku a 13 % bylo informováno o tom, že budou mít miminko. Má to samozřejmě i odvrácenou stranu mince. O nevěře se tak dozvědělo 14 % a přes chat vztah ukončilo 33 % lidí.

Ghosting je čím dál populárnější

Víc než čtvrtina mladých se setkala s tzv. ghostingem. To znamená, že vám partner nic neřekne a zkrátka přestane reagovat na vaše zprávy a hovory. Když si nedáte pokoj, blokne vás a zavřela se voda. Je poměrně neuvěřitelné a dech beroucí, jak rychle se způsob komunikace mění a ovlivňuje naše vztahy. Problémem do budoucna možná bude to, že další generace se nezvládne s protějškem (a nejenom s ním) konfrontovat face to face.

t-press

18. 10. 2018

Sdílejte

Zobrazit všechny články

Nejčtenější články

DVB-T2: Nabídku kanálů rozšířila Prima +1 a CNN Prima News

 

Skupina Prima se rozhodla rozšířit portfolio svých stanic o dvě novinky. S Prima +1 a CNN Prima News jich bude mít...

Zobrazit celý článek

Nejlajkovanější fotky na Instagramu v roce 2019

 

Rok 2019 je téměř u konce, a tak je na čase ho trochu zbilancovat. V dnešním článku se zaměříme na Instagram a...

Zobrazit celý článek

IKEA posílí e-shop a otevře nová výdejní místa

 

IKEA u nás spustila e-shop už v listopadu 2016. Po více než třech letech, kdy na něm žádné výraznější změny...

Zobrazit celý článek