Úvod > Články > Co přinesl rok 2013

Co přinesl rok 2013

Na začátku nového roku hodně z nás rekapituluje ten předešlý. Soudíme, co jsme udělali dobře a co by se dalo zlepšit. Pro mobilní svět byl rok 2013 zlomový. Připomeňme si události, které byly v loňském roce tak zásadní.

Co přinesl rok 2013

Důležitým milníkem byl vznik virtuálních operátorů. Prvním z nich byl BLESKmobil, který se na český trh dostal už v listopadu roku 2012. Zanedlouho ho následovali další a další virtuální operátoři. V současnosti je zákazníkovi k dispozici více než 40 virtuálních operátorů. Virtuální operátor se od klasických českých operátorů liší tím, že nemá licenci ani infrastrukturu. Zákazníkovi poskytuje služby, vyúčtování, provozní a technické informace a nastavení koncových zařízení. Vlastní své vlastní SIM karty, kód mobilní sítě a roamingovou smlouvu.

V dubnu loňského roku nám operátoři udělali radost. Přišla mobilní revoluce, která přinesla neomezené tarify za skvělé ceny. Celé to odstartovala společnost Telefónica O2, která zcela nečekaně představila řadu neomezených tarifů, jejichž cena byla o 50% nižší než tomu bylo v našem kraji zvykem. O2 brzy následovali i další dva operátoři a Česká republika se rázem stala jedním z nejlevnějších trhů v oblasti mobilního volání. Mobilní revoluce s sebou také přinesla splátkový prodej telefonů přímo od operátora, který nahradil dotované mobilní telefony.

V roce 2013 došlo ke dvěma zásadním obchodům na mobilním trhu. V září zveřejnil Microsoft zprávu, že od finské Nokie kupuje její hlavní divizi mobilních telefonů. Americký gigant za ní zaplatil 5,44 miliardy EUR. Druhý obchod byl ryze český. Investiční skupina PPF v čele s Petrem Kellnerem koupila za 63,6 miliardy korun většinový podíl české Telefóniky. Jednalo se o její historicky největší obchod. Koupí získala skupina PPF také slovenskou pobočku společnosti Telefónica.

Poslední, ale zásadní akcí loňského roku byla aukce kmitočtů. Souboj o sítě LTE začal 11. listopadu s vyvolávací cenou 8,7 miliardy korun. Dražilo se celkem 40 bloků frekvencí v pásmech 800, 1 800 a 2 600 MHz. Do aukce se přihlásili stávající operátoři T-Mobile, Telefónica O2 a Vodafone. Kvůli nedostatku financí se do aukce nedostal čtvrtý operátor a na českém trhu tak zůstává stávající trojice operátorů. Ti si kmitočty v nejlukrativnějším pásmu rozdělili.

Rok 2013 nám přinesl spoustu novinek a změn v mobilní oblasti. S napětím očekáváme, co přinese ten následující.

7. 1. 2014

Témata

3GLTEmobilní internetO2volání na mobil

Sdílejte

Související nabídka

Tarif
Poskytovatel
Cena za měsíc
 
Cena za měsíc: 599 Kč

Přečtěte si také

 

T-Mobile přiveze na Jizerskou 50 desítky technologií, drony, IoT senzory i dárky

T-Mobile pokračuje v partnerství s Jizerskou 50 a letos na závod přináší zhruba 50 technologických novinek. Zaměří...

10. 1. 2026

Zobrazit celý článek

 

Každá třetí domácnost bojuje se slabou Wi-Fi, O2 nabízí řešení pomocí mesh sítě

Přestože se většina českých domácností připojuje k internetu přes Wi-Fi, téměř třetina není s její kvalitou...

8. 1. 2026

Zobrazit celý článek

 

Muži vyráželi na nákupy na poslední chvíli, na Štědrý den tvořili 56 % nakupujících 

Nákupy v obchodních centrech v roce 2025 pokračovaly i na Štědrý den, i když už byly slabší než v předchozích dnech...

6. 1. 2026

Zobrazit celý článek

Zobrazit všechny články

Nejčtenější články

Vánoce 2025: 3 tipy na užitečné vánoční aplikace

 

Vánoční svátky se blíží, a tak je nejvyšší čas poohlédnout se po těch správných vánočních aplikacích. V dnešním...

Zobrazit celý článek

Stranger Things přichází na MAGENTA TV s novou kampaní T-Mobilu

 

T-Mobile spustil mezinárodní kampaň k premiéře poslední řady Stranger Things. Seriál bude dostupný i na MAGENTA TV s...

Zobrazit celý článek

Testy odhalily nebezpečné hračky, nabíječky i šperky z Temu a Shein

 

Spotřebitelské testy ukázaly, že většina dětských hraček, USB nabíječek a náhrdelníků prodávaných na Temu a Shein...

Zobrazit celý článek