+420 277 270 770 Zavoláme vám zpět
Druhá aukce kmitočtů LTE trvala sedm aukčních dnů. Za volné kmitočty, které si rozdělili stávající operátoři stát získá 8,59 miliardy korun. Nový operátor se na českém trhu neobjevil.
Souboj o sítě LTE začal 11. listopadu v dopoledních hodinách s vyvolávací cenou 8,7 miliardy korun. Dražilo se celkem 40 bloků frekvencí v pásmech 800, 1 800 a 2 600 MHz. Do aukce se přihlásili stávající operátoři T-Mobile, Telefónica O2 a Vodafone. Dále pak Sazka Communications ze skupiny KKCG Karla Komárka a Revolution Mobile, která vznikla přejmenováním PPF Mobile Services po jejím prodeji řediteli Tomáši Budníkovi.
Bitva se odehrála v nejdůležitějším pásmu 800 MHz. Toto pásmo zaručuje celkem snadné pokrývání rozsáhlých oblastí a dovolí operátorům zajistit rychlý internet téměř kdekoliv. Problémem je omezená šířka pásma, díky které zde není místo pro všechny operátory.
Stávající trojice operátorů se musela vyrovnat s tím, že v nejdůležitějším pásmu 800 MHz je vyhrazeno 2 x 10 MHz pro nového hráče. Nováčci v aukci, Revolution a Sazka Communications, nakonec vůbec neuspěli.
Revolution Mobile nezvládl včas dohodnout financování projektu a nesehnal dostatek finančních prostředků na to, aby v aukci uspěli. Druhý nováček Sazka Mobile respektuje výsledky ukončené aukce. Cena za kmitočty nebyla v souladu se strategií společnosti. Nyní se tato skupina soustředí na vybudování virtuálního operátora, který bude fungovat v síti Vodafone.
Každý z operátorů tak především v nejlukrativnějším pásmu 800 MHz získal v podstatě stejnou část spektra. T-Mobile získal aukční bloky A1 a A2 za souhrnnou cenu 2,231 miliardy korun. Telefónica získala dva aukční bloky v kategorii A2 za cenu 2,386 miliardy korun a Vodafone získal aukční blok A3 za 2,664 miliardy korun. Každý z operátorů získal také čtyři bloky ve FDD pásmu 2 600 MHz a část bloků kategorie B2 v pásmu 1 800 MHz.
Očekává se, že k nasazení technologie dojde mnohem rychleji a budeme moci na velké části území České republiky využívat skutečně rychlý internet v mobilu či tabletu v horizontu jednoho roku. LTE umožňuje mobilní připojení k internetu o rychlostech kolem 100 až 150 Mbit/s, což je asi pětinásobek rychlostí v sítích 3G.
Podle předsedy ČTÚ Jaromíra Nováka aukce splnila vytyčené cíle, tedy zejména umožnit rychlé vybudování internetové infrastruktury. Podle nás je však škoda, že se do aukce nepřidal čtvrtý operátor a na českém trhu tak zůstává stávající trojice operátorů.
21. 11. 2013
O2 přidává do nabídky televize Hisense se speciálním tlačítkem pro aplikaci Oneplay. Oba modely navíc mají chytré AI...
5. 7. 2025
Vodafone jako hlavní partner KVIFF 2025 nabídne na festivalu digitální zážitky, udržitelnost a kulturu. Pro...
3. 7. 2025
Vodafone s Nokií poprvé v ČR otestovali vysokorychlostní technologii 25G PON. Reálně naměřili téměř 20 Gb/s, běžné...
28. 6. 2025
Italský deník Il Foglio testuje vydávání speciální přílohy kompletně psané umělou inteligencí. Experiment má úspěch...
Revolut uvádí na trh nové mobilní tarify s neomezenými hovory, SMS a daty. Zpočátku budou dostupné ve Velké Británii...
Generativní AI podle šéfa Amazonu omezí potřebu některých pracovních pozic. Firma chce zefektivnit své týmy a při...