Úvod > Články > Zahraniční nákupy přes internet, clo, DPH

Zahraniční nákupy přes internet, clo, DPH

Zahraniční nákupy přes internet, clo, DPH

Nakupujete pravidelně vánoční dárky přes internet? V dnešní době se již nemusíte omezovat na české eshopy. Nakoupit výhodně se dá i ze zahraničí. Často tam seženete zboží, které u nás stále ještě není běžně k mání nebo je mnohem levnější či dostupnější.

Jak na to, abyste se nenapálili a měli ze svého balíčku radost? Podívejte se s námi na to, co vás čeká.

CloDůležité je dobře vybrat obchod, kde budete nakupovat. O zahraničních obchodech jsme psali již v minulém článku. U balíčku budete totiž mít i další náklady ne jen poštovné. Nejjednodušší je to ze zemí z Evropské unie. Vyhnete se tak clu a DPH. Tato podmínka se nevztahuje pouze na alkohol a cigarety.

Pokud si budete objednávat zboží z jiných zemí, jako například USA nebo Asie, se clem a DPH už počítejte. DPH je vyměřeno v případě, kdy hodnota zásilky přesáhne částku 22 €. Clo pak v případě, že hodnota překročí 150 €.

Jak se vyměří DPH? Stanoví ho celní úřad. Vypočítává se z hodnoty zboží a poštovného, případně i cla. Osvobozeny jsou ale zásilky deklarované jako dárkové mezi soukromými osobami pokud jejich hodnota nepřesáhne 45 €. Zákon považuje za takovou jen tu zásilku, která je doručena aniž by za ni adresát při obdržení něco platil. V praxi velmi záleží na vyplnění poštovní průvodky od odesilatele. Posuzováno je i množství a druh dováženého zboží. Dost tedy záleží i přímo na konkrétním celníkovi.

A co váš balíček čeká? Většinou je doručuje Česká pošta. Ty s nízkou cenou do 22 € navrhne pošta k propuštění a s razítkem BEZ CLA vám je dodá až domů. Ty ostatní jsou uloženy do skladu a adresátovi se odesílá oznámení o příchodu balíčku. Je zde specifikováno jaké potřebujete doklady, aby mohla být celně odbavena. Adresát může doklady dodat osobně na vyclívací poštu v pražské Plzeňské ulici. Zde můžete clo i případné DPH rovnou zaplatit. Je to jediná taková pošta v ČR. Většinou lidé ale podepisují pouze příslušné doklady a pověřují poštu, aby je zastupovala. Adresát tak clo a DPH zaplatí při převzetí balíčku. Za zastupování si pošta účtuje u každé zásilky poplatek 180 Kč. Tato plná moc platí až do odvolání a není tak nutné řešit každý balíček.

Připravte se také na poplatek 96 Kč, pokud bude zboží uloženo v dočasném skladu. Přesně je nazýván „předložení jedné zásilky celnímu úřadu a vyhotovení souhrnné deklarace“. V praxi je naúčtován vždy, kdy je hodnota balíčku vyšší než 22 € nebo je zadržen z důvodu neúplných průvodních dokladů.

5. 12. 2012

Sdílejte

Zobrazit všechny články

Nejčtenější články

Derby v režii O2 TV: Stanice O2 TV Free za symbolickou 1 Kč.

 

Televize O2 TV Sport si k nedělnímu derby Slavia - Sparta připravila celou řadu exkluzivních novinek. Speciální...

Zobrazit celý článek

O2 přináší nové tarify

 

O2 od 3. května nabídne nové tarify nazvané O2 Spolu. Operátor vsází na kombinaci neomezeného volání a SMS...

Zobrazit celý článek

Polovina lidí s neomezeným tarifem přemýšlí o změně

 

Paušální neomezený tarif v tuzemsku v současné době využívá šedesát procent uživatelů. Polovina z nich zvažuje změnu...

Zobrazit celý článek