Úvod > Články > Proč mají nové mobily více objektivů?

Proč mají nové mobily více objektivů?

V posledních letech stále přibývá telefonů, které mají více než jeden objektiv. K čemu je to ale dobré? Kdy se vám takový mobil vyplatí? A opravdu je kvalita o tolik lepší než u zařízení s klasickým fotoaparátem?

Proč mají nové mobily více objektivů?

Kdy to vůbec začalo?

První duální fotoaparát měl telefon LG Optimus 3D, který byl uveden na trh v únoru 2011. Hned měsíc poté přišlo se stejnou novinkou i HTC u svého modelu Evo 3D. Předností obou smartphonů bylo, že dokázaly snímat a zobrazovat 3D fotky a videa.

Další telefon s duálním displejem vyšel až v roce 2014. HTC One M8 dokázal lépe rozpoznat hloubku ostrosti a zaostření se dalo upravit i po vyfocení v editoru fotek.

Dva jsou lepší než jeden

Více objektivů využívají značky hlavně proto, aby vylepšily kvalitu obrazu a nabídly zákazníkům více kreativních možností. Ne každý telefon ale nabízí všechny funkce, proto si raději před koupí podívejte na technické parametry a popis.

Několik fotoaparátů tedy zajistí především lepší kvalitu. Fotky z mobilu jsou díky nim více ostré a je na nich méně šumu. Telefon totiž fotografii skládá z několika stejných obrázků, které porovná a nedokonalosti odstraní. 

Hloubka ostrosti

První funkce, kterou umožňuje více objektivů, je výše zmíněná větší hloubka ostrosti. Asi každý si vybaví portrét, na kterém je dokonale ostrá osoba a rozostřené pozadí

Tento portrétní režim telefon zvládne právě díky druhému objektivu s odlišnou ohniskovou vzdáleností. Další možností, kterou k němu některé telefony využívají, je ToF snímač. Objektiv s dalším ohniskem ale vytvoří mnohem přirozenější výsledek, a proto mu dávají výrobci přednost.

Optický zoom

Optický zoom také využívá výhodu více objektivů s různou ohniskovou vzdálenosti. Díky tomu si můžete objekt přiblížit i bez toho, abyste chodili blíž.

Tato funkce se poprvé objevila u iPhonu 7 Plus, ale v současné době ji dovedl k dokonalosti Huawei. Jeho model P30 Pro dokáže objekt přiblížit až 10x bez toho, aby fotka ztratila na kvalitě.

Rozšířená realita

O technologii ToF (Time of Flight) jsme se zmiňovali už výše. Jedná se o funkci, při které snímač vysílá světelné pulzy, ty se odrazí od okolních objektů a vrátí se zpět do snímače.

Díky tomu dokáže ToF snímač určit, jak jsou předměty daleko, a vytvořit 3D model okolí. To se využívá především pro rozšířenou a virtuální realitu.

 

Kvalitní fotku můžete vyfotit i mobilem s jedním objektivem. Především telefony, které při focení využívají umělou inteligenci, dosahují výborných hodnocení. Více fotoaparátů ale přináší stále lepší kvalitu a větší možnosti využití. A do budoucna se můžeme těšit ještě na propracovanější funkce…

9. 7. 2019

Témata

mobilní telefonmultimedia

Sdílejte

Související nabídka

Tarif
Poskytovatel
Cena za měsíc
 
Cena za měsíc: 499 Kč

Přečtěte si také

 

Spotify oficiálně představilo odlehčenou aplikaci Lite

Po ročním testování aplikace Spotify Lite si ji konečně můžete stáhnout v plné verzi. Po betatestování totiž...

17. 7. 2019

Zobrazit celý článek

 

Skylink omezil přetáčení programů

Skylink v rámci své internetové televize částečně zablokoval přetáčení pořadů u kanálů Novy a Markízy. Stále se...

16. 7. 2019

Zobrazit celý článek

 

Google vylepšil vizuální překlady ve svém překladači

Google znovu vylepšil svůj vizuální překladač. Kromě nově přidaných jazyků a jejich vylepšenému automatickému...

15. 7. 2019

Zobrazit celý článek

Zobrazit všechny články

Nejčtenější články

Pro ověření on-line plateb už nebude stačit jenom SMS

 

Používáte mobilní nebo internetové bankovnictví? Pak jste pravděpodobně zvyklí na to, že vám přijde SMS s kódem...

Zobrazit celý článek

Návod: Jak získat neomezený internet na celé léto za 200 korun?

 

T-Mobile minulý týden představil nový balíček “Neomezená data na léto”, se kterým můžete používat mobilní internet...

Zobrazit celý článek

Nová nabíječka Vivo dobije telefon za 13 minut

 

Čínská společnost Vivo vyvinula technologii, o které se zatím jen mluvilo. Představila totiž nabíječku, která plně...

Zobrazit celý článek