Úvod > Články > Jak rozšířit Wi-Fi signál

Jak rozšířit Wi-Fi signál

Jak rozšířit Wi-Fi signál

Wi-Fi síťPořídili jste si domů ADSL připojení s Wi-Fi modemem a těšili jste se jak budete využívat bezdrátovou síť, ale dosah není takový jaký jste si představovali? Máme pro vás pár tipů, jak dosah zlepšit aniž byste bourali stěny.

První důležitou věcí je strategické umístění telefonní zásuvky. Pokud vám službu budou teprve zřizovat a telefonní rozvod nemáte v bytě či domě ještě zapojen, předem zvažte, kam si necháte zásuvku zřídit. Pro její umístění neexistují žádné normy či předpisy. Kam si ukážete, tam vám ji je technik povinen zřídit. Její umístění není nijak limitováno ani výškou od země a podobně. Proto zvolte nejlépe místo uprostřed bytu. Modem tak bude mít možnost nejlépe pokrýt všechny místnosti. Jakékoliv překážky v podobě zdí, železobetonových stropů a železných armatur, mohou dosah ovlivnit. Na dosah má vliv třeba i vedle umístěný bezdrátový telefon nebo mikrovlnná trouba.

Pokud již máte rozvod hotový, lze si pomoci na míru vyrobeným telefonním kabelem. Modem potom přesunete na to správné místo. Nevýhoda je v tom, že vedení kabelu přes celý byt či dům není nikdy vítáno a pokud chcete kabel skrýt, musíte ho schovat do lišt. V obou případech myslete i na elektrickou zásuvku, která je k napájení modemu nutná a měla by být poblíž telefonní zásuvky. Pouze USB modemy byly napájeny z telefonní linky, ty ale zase nemají Wi-Fi vysílače.

RepeaterBydlíte-li v rodinném domku a chcete signálem pokrýt i zahradu, pak pro vás strategickým místem bude parapet okna směrem k zahradě. Pokud i tak nebude pokrytí ideální, zkuste k modemu od výrobce dokoupit lepší anténu s větším dosahem. Ne vždy je však toto řešení ideální a většinou anténa stejně nestačí.

Pokud potřebujete pokrýt větší plochu nebo další vzdálené místo a nestačí vám výše uvedené tipy, pořiďte si další přístupový bod, tj. access point neboli AP. I opravdu velké domy zpravidla nevyžadují více než dva AP. V domácnosti tato možnost vyžaduje připojení primárního bezdrátového směrovače ethernetovým kabelem, což je podobně jako u telefonního kabelu pro většinu domácností velká nevýhoda. Maximální délka kabelu mezi zařízeními je 100 metrů.

Chcete-li naplno využít bezdrátové technologie a nechcete tahat žádný kabel, tak další možností je přidat obousměrný Wi-Fi zesilovač signálu, neboli přístupový bod s funkcí repeater. Jde také o AP, ale s routerem či modemem není spojený kabelem, ale přes Wi-Fi. Umístit ho musíte ve vzdálenosti, kde je ještě dostatečné Wi-Fi pokrytí. AP Wi-Fi signál přečte a pošle dál. Získáte tak další okruh pokrytí. Zde již ale počítejte se ztrátou rychlosti. Pokud máte doma jen 2 Mb/s připojení nebudete pravděpodobně s touto možností spokojeni.

PowerlineDalší variantou je možnost rozšířit internet v domácnosti na další místa pomocí elektrických rozvodů. Tato možnost má velkou výhodu v tom, že nemusíte doma tahat další kabely a vymýšlet složitě kam ho schováte aby nebyl vidět a nehyzdil vám interiér. Využijete prostě elektrickou zásuvku. Stačí si dokoupit POWERLINE adaptéry. Prodávají se v páru i samostatně. Pro funkčnost potřebujete minimálně dva. První připojíte k vašemu ADSL modemu či jinému routeru síťovým kabelem a napřímo bez rozdvojek a prodlužovaček zapojíte do elektrické zásuvky. Druhý portikus dáte na místo, kde internet chcete. Krátkým stiskem tlačítka je spárujete k sobě. Výrobce většinou uvádějí dosah do 300 m a doporučují je využívat na stejné fázi – jističi. Počítač nebo notebook opět připojujete síťovým kabelem nebo k zásuvce připojíte AP s Wi-Fi a budete se připojovat bezdrátově.

Osobně jsme testovali výrobek od společnosti TP-LINK TL-PA211, který se dá pořídit již za 600 Kč za kus. Fungoval nám bez problémů i na jiné fázi. V diskuzích o tomto výrobku jsme našli i zkušenosti dalších zákazníků, kteří ho vyzkoušeli. Fungoval jim dokonce i mezi dvěma elektroměry ve stejném domě. Samozřejmě zde závisí na kvalitě a stáří vedení. Nejlepších výsledků dosáhnete na novějších měděných rozvodech.

Zlepšete si i vy dosah svého Wi-Fi.

13. 10. 2012

Sdílejte

Zobrazit všechny články

Nejčtenější články

Režisér Dannyho parťáků natočil film na iPhone

 

Steven Soderbergh šokoval svět před rokem tím, že s pomocí různého vybavení natočil film bez kamer. Stačil mu k tomu...

Zobrazit celý článek

Facebook propojí Instagram, WhatsUpp i Messenger

 

Facebook koupil k Messengeru ještě WhatsApp a Instagram, čímž je v zajímavé pozici majitele čtyř platforem. Je proto...

Zobrazit celý článek

Umělá inteligence umí číst myšlenky

 

Vědci z Kolumbijské univerzity vynalezli umělou inteligenci, jež umí snímat lidskou mozkovou aktivitu, a pak ji...

Zobrazit celý článek