Úvod > Články > Jak dopadl internet bez kabelu od T-Mobile při zatěžkávací zkoušce?

Jak dopadl internet bez kabelu od T-Mobile při zatěžkávací zkoušce?

Internet bez kabelu už je nějaký ten pátek v nabídce všech našich operátorů. Tento článek bude věnovaný T-Mobilu, který nabízí zákazníkům velice designový modem, který slibuje rychlost až 150 Mb/s. Modem jsem měla možnost několik dní vyzkoušet a opravdu mě překvapil.

Jak dopadl internet bez kabelu od T-Mobile při zatěžkávací zkoušce?

Zapojení

Zprovoznění internetu je velmi jednoduché. Není se čeho bát. První, co musíte udělat, je zapojit modem do zásuvky a zapnout. Zespoda přístroje najdete přihlašovací údaje, které zadáte pro připojení k internetu do telefonu, notebooku, tabletu atd. A to je celé, už jste připojeni. Pokud se budete chtít připojit přes eternetový kabel, stačí ho zapojit do počítače a můžete vesele brouzdat po internetu.

Hesla na modemech bývají, zpravila strašně dlouhá. Můžete si ho změnit v administračním webovém rozhraní, do kterého se dostanete, když do prohlížeče, kam normálně píšete adresu, zadáte 192.168.8.1. Do kolonky uživatel vyplníte admin a do kolonky heslo také admin.

Dále zde můžete změnit název sítě, sledovat sílu signálu a množství přenesených dat, nebo vidět všechna aktuálně připojená zařízení.

Schéma připojení Internetu bez drátu od T-Mobilu

Design

Musím říci, že se mi modem, který nabízí operátor T-Mobile, líbil ještě dříve, než jsem ho vybalila z krabičky. V první řadě mě potěšila jeho velikost. Přístroj je daleko menší než jiné modely, které se mi poslední dobou dostaly do ruky. Vzhledem k tomu, že je router určen k cestování, je to pro mě velké plus.

Po rozbalení krabičky jsem byla ještě spokojenější. Nejen, že mě tento kousek ohromil tím, jak je malý, ale i svým velmi moderním zpracováním. Určitě bych se nestyděla postavit modem na viditelné místo. Bílé provedení s podsvíceným vrškem působí moderně a je elegantním doplňkem do domácnosti.

Jeho tělo je vyrobeno z lesklého bílého plastu. Celá horní plocha je v podstatě tlačítko, které svítí modře, stiskem tohoto tlačítka je možné světelnou signalizaci vypnout. Na přední straně aparátu jsou dvě diody, díky kterým hned poznáte, že je v provozu Wi-Fi a operátorská síť. Na zadní straně pak najdete ethernetový konektor pro spojení s počítačem a napájecí zdířku. Modem podporuje LTE, UMTS a GSM síť a sdílet ho může až 32 účastníků. Čím více účastníků, tím pomalejší internet. Rychlost se rozděluje mezi všechny připojené. Zkoušela jsem naráz tři připojení a načítání stránek bylo trochu delší. Pokud by jeden z uživatelů třeba stahoval film nebo sledoval video, další dva by se na načtení stránky načekali pěkně dlouho.

V krabičce kromě samotného modemu najdete síťový adaptér pro zapojení do elektrické zásuvky a ethernetový kabel pro připojení počítače či jiného příslušenství.

Obsah balení

Rychlost

Mile mě překvapilo, že modem zvládne kvalitně pokrýt celý cca osmdesátimetrový byt. Měření probíhalo v Praze pět všedních dnů po sobě v časovém rozmezí 19:00 až 20:00. Průměrná rychlost se pohybovala po celém bytě okolo 20 Mb/s pro stahování a 6 Mb/s pro upload, ping byl okolo 35 ms. Pro srovnání jsem měřila rychlost i několik kilometrů za Prahou. Zde se rychlost pohybovala okolo 18 Mbit/s pro download, 5 Mbit/s pro upload s pingem okolo 25 ms. Rychlost bezdrátového internetu mě potěšila. V porovnání s Wi-Fi, kterou mám doma, jsem mohla surfovat opravdu rychle. Ve stejnou dobu jsem totiž na té domácí síti naměřila pouhých 8.25 Mbit/s pro download a 0,51 Mbit/s pro upload s pingem okolo 33 ms.

Pokud patříte mezi nadšence neomezených dat, dejte si u T-Mobilu pozor na přesažení limitu. Společnost uvádí, že surfování, e-maily a Facebook jsou bez datového limitu a další stahování až do 30 GB měsíčně. Pokud byste si chtěli přes internet bez kabelu stahovat větší množství filmů a limit byste překročili, sníží se rychlost na 16 Kb/s. Pokud bude třeba, nabízí operátor možnost dokoupit si data navíc. V opačném případě, tedy kdyby vám data zbyla, se jak už to bývá, do dalšího měsíce nepřevádí.

Modem má pouze jeden LAN port

Cena

V případě, že byste si modem chtěli pořídit samostatně, připravte si 3 451 korun. K tarifu Internet bez drátu při podepsání smlouvy s operátorem na dva roky získáte přístroj za korunu s měsíční splátkou ve výši 100 korun po dobu 23 měsíců. Modem vás tak vyjde na 2 301 korun. Cena Internetu bez drátu je 399 Kč, společně s modemem budete platit 499 Kč. 

Malé shrnutí na závěr

Po několika denním testování jsem s výsledkem spokojena. Modem Huawei E5180 získal velké plus za skladnost. Vejde se bez problémů do kabelky a navíc je lehký. Zaujal mě také jeho design a líbivé podsvícení. Každého uživatele jistě potěší i nenáročná instalace. Stačí přístroj zapojit do zásuvky a zadat přihlašovací údaje.

Potěšila mě i rychlost připojení a o to nám především jde. Jediné, co bych vytkla je to, že router má pouze jeden LAN konektor a k základnímu vybavení bych dodala ochranný obal, který se postará o to, aby se modem nepoškodil během transportu.

23. 12. 2015

Témata

3G4GLTEpevný internetT-Mobile

Sdílejte

Související nabídka

Tarif
Poskytovatel
Cena za měsíc
 
Cena za měsíc: 499 Kč

Přečtěte si také

 

Tato aplikace vám pomůže načapat partnera při nevěře!

V dnešní digitální době, kdy je snadné domluvit si rande stejně jako najít recept na koláč, samozřejmě není problém...

24. 8. 2017

Zobrazit celý článek

 

Rychlosti mobilního internetu na DSL.cz v červenci 2017

Přinášíme vám podrobnou statistiku o měření rychlosti mobilního internetu za červen 2017. Tentokrát měl celkově...

22. 8. 2017

Zobrazit celý článek

 

11 rychlých faktů o Googlu

Google vám pomáhá uspět u školní zkoušky, při hledání informací o vašich oblíbených celebritách i vyhrávat spor u...

22. 8. 2017

Zobrazit celý článek

Zobrazit všechny články

Nejčtenější články

5 holek v tuk tuku: Ženské do expedic (ne)patří!

 

V roce 2012 vyhrála Lucie Radová cestu kolem světa, která jí změnila život. Vznikl totiž blog luckycesta.cz, díky...

Zobrazit celý článek

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v červenci 2017

 

V červenci sledujeme v rychlosti internetu buď mírný pokles, nebo setrvávající stav. Na svém se drží i optika, kabel...

Zobrazit celý článek

Rychlosti Wi-Fi internetu na DSL.cz v červenci 2017

 

Zajímá vás, jak jsme surfovali v první polovině prázdnin? Wi-Fi má neustále stoupající tendenci a Moravskoslezský...

Zobrazit celý článek